Посольство України в Чорногорії

, Київ 02:36

29 січня в Україні вшановують пам’ять Героїв Крут

29 січня, 11:59

29 січня в Україні вшановують подвиг молодих українців - старшин та юнкерів Першої Київської юнацької школи ім. Б.Хмельницького, бійців Помічного студентського куреня Січових стрільців - студентів київських вищих навчальних закладів та гімназистів старших класів.

Захисники Української Народної Республіки (Українська держава у період 1917 – 1920 років) загинули у цей день 1918 року у нерівному бою під Крутами, відстоюючи право українського народу жити у власній державі, й такою ціною на кілька днів зупинили просування на Київ московсько-більшовицької орди.

100 років тому  на залізничній станції Крути, що знаходиться на відстані у  130 км. на північний схід від Києва, відбувся бій між загоном, до якого входили київські студенти і військові Вільного козацтва – загалом близько 400 чоловік, та 4-тисячним підрозділом Червоної Армії під проводом Михайла Муравйова  (згодом страченого більшовиками за свою жорстокість та свавілля). У битві під Крутами 29 січня 1918 року М.Муравйовим було захоплено в полон та показово розстріляно 28 київських студентів.

Уже в березні 1918 року за рішенням Української Центральної Ради (Парламент України у період 4 (17) березня 1917 — 29 квітня 1918) було вирішено урочисто перепоховати полеглих під Крутами студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла юних героїв було перевезено до Києва. Виступаючи на церемонії поховання, голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним. Трагічна загибель студентського загону під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Відомий український поет Павло Тичина присвятив юним героям вірш «Пам’яті тридцяти».

Героїчний бій під Крутами назавжди вписаний на скрижалі національної історії - передусім як приклад волелюбності та незламності українського народу.

Згідно з Указом Президента України від 15 січня 2007 року  № 15/07 «Про вшанування пам’яті Героїв Крут», 29 січня проголошено Днем пам’яті Героїв Крут».