Посольство України в Чорногорії

, Київ 17:52

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Чорногорією

Інформаційно-аналітична довідка про стан та перспективи культурно-гуманітарного співробітництва

Посольство України в Чорногорії продовжує сприяти розвитку двосторонніх відносин між Україною у культурно-гуманітарній сфері.

Основними напрямки цієї роботи залишаються такі:

  • проведення заходів до видатних дат в історії України;
  • пропаганда досягнень української культури;
  • робота з українством.

Наприкінці березня було завершено скульптурну композицію та встановлено на мармуровий постамент погруддя Тараса Шевченко у центрі Подгориці на території Міського парку, облаштовано територію та доріжку навколо нього. Загальна висота скульптурної композиції складає 3,2 метри та відлита у бронзі.

Пам’ятник виконаний Народним чорногорським скульптором Р.Радміловічем за кошти спонсорської допомоги, зокрема, міжнародної громадської організації «Товариство Україна-Чорногорія». Скульптурна композиція також отримала позитивну оцінку Президента Чорногорії Ф.Вуяновіча.

З метою відзначення видатних дат в історії України, Посольством було проведено відповідну роботу, зокрема, у відзначенні 140-річчя з дня народження Лесі Українки та 197-річчя з дня народження Тараса Шевченко із залученням представників українства в Чорногорії.

Протягом звітного періоду відбулися лекції Посла О.Слюсаренко в Університеті Чорногорії, Університеті «Донья Горіца», ісламській школі «Медресе» на тему «Життя і творчість Тараса Шевченко та Лесі Українки», «Історія української дипломатії», «Історія релігії в Україні», було забезпечено висвітлення визначних дат в історії України у провідних ЗМІ Чорногорії шляхом розсилання тематичних прес-релізів та проведенням інтерв‘ю Посла, про що Посольство оперативно інформувало МЗС України.

Окрему увагу було Посольством приділено вшануванню пам‘яті жертв Куренівської катастрофи, відповідні матеріали було розміщено на веб-сайті Посольства, проведено фотовиставку у приміщенні Посольства.

В ісламській школі «Медресе» також було проведено виставку робіт А.Рудницької та С.Довгого за участю представників дипломатичного корпусу в Чорногорії.

У приміщенні Посольства було проведено засідання Міжнародного жіночого клубу Чорногорії. Головною метою діяльності клубу є сприяння та допомога новим членам клубу, розвиток дружніх відносин між членами клубу, проведення благодійних гуманітарних заходів, як щорічний Міжнародний дипломатичний ярмарок.

Під час засідання виступив із короткою програмою акордеоніст, професор Музичної академії у м.Цетіньє П.Янковіч, випускник української Музичної академії імені А.Нежданова та Музичної академії України імені П.Чайковського. Протягом зустрічі члени клубу мали можливість познайомитися з традиційними українськими стравами, приготовленими представниками українства в Чорногорії.

За сприяння Посольства, у березні ц.р. представники Чорногорії взяли участь у 7-му Міжнародному конкурсі балету імені Сержа Лифаря у м.Донецьк.

Протягом ІІ кварталу Посольством було розпочато проведення комплексу заходів з нагоди відзначення 20-ї річниці незалежності України та 15-ї річниці Конституції України.

13 квітня ц.р. делегація українських митців та дизайнерів відвідали Філософський факультет Університету Чорногорії та зустрілися зі студентами, які вивчають українську мову та провели спільну прес-конференцію з Послом О.Слюсаренко та деканом факультету Б.Церовічем.

У той же день, у м.Даніловград відбувся український концерт за участю народних артистів України І.Поповича, Л.Семененко, заслуженого артиста України І.Кульчицького, співаків В.Рибчука та К.Пушкіної, а також артистів цирку В.Гнатюк та М.Раченко.

14 квітня ц.р. у рамках тижнів моди Royal Fashion Week в Чорногорії, вперше в історії українсько-чорногорських відносин, відбувся День української моди, де були представлені роботи видатних українських дизайнерів С.Єрмакова та О.Голец. На заході були присутні представники культурної еліти Чорногорії, представники влади та іноземних Посольств.

7 травня ц.р. Посол О.Слюсаренко відвідала середню школу «Павле Ровінскі» у м.Подгориця.
Ученики школи, на чолі з викладацьким складом, підготували привітальну програму, зокрема, виконали українські пісні, ознайомили з виставкою художніх робіт учеників тощо.

Посол, у свою чергу, провела відкритий урок, присвячений 25 роковинам Чорнобильської катастрофи та її наслідкам. Ученики мали змогу ознайомитись з архівними фотографіями ЧАЕС.

Крім того, Посол поінформувала керівництво школи про рівень співробітництва між Україною та Чорногорією в освітній сфері та про наявні освітні проекти в Україні.

9 травня ц.р. Посол О.Слюсаренко взяла участь у церемонії покладання вінків до пам‘ятника загиблому воїну з нагоди 66-ї річниці відзначення Дня перемоги.

У церемонії також взяли участь представники Уряду Чорногорії, політичних партій, Посольств РФ, Сербії, Болгарії в Чорногорії, представників міжнародних організацій в Чорногорії, ветеранів та представників українства в Чорногорії.

З 24 квітня по 13 травня ц.р. Посольством було ініційовано проведення Тижнів українського мистецтва «Ukrainian Art Week in Montenegro» у містах Котор, Будва, Подгориця.

У рамках проведеного Посольством заходу «Ukrainian Art Week in Montenegro», до Чорногорії прибула український митець О.Нестерова з іконою власного авторства «Св.Архангел Михайло».

15 травня ц.р. Посол О.Слюсаренко відвідала Духовний центр у м.Подгориця та прочитала лекцію на тему «Історія українського іконописання». На прохання чорногорської сторони, ікона О.Нестерової буде виставлена у Монастирі Джабіонік з травня по вересень ц.р.

Під час відвідання Духовного центру, була присутня телевізійна група «Радіо та телебачення Чорногорії» з метою підготовки окремої телепрограми з цього приводу.

17 травня ц.р. Посол О.Слюсаренко взяла участь у відкритті традиційних щорічних Пленерів художників у м.Столів, спільно з президентом Чорногорської академії наук ти мистецтво М.Джуровічем та президентом Міжнародного фонду «Культурное достояние» В.Карцевим.

Посольством також було ініційовано проведення з 23 по 25 червня ц.р. у Подгориці Днів українського кіно.

Під час відкриття, 23 червня ц.р. Посол виступила у культурно-інформаційному центрі Подгориці «Будо Томовіч» та представила українські фільми. До програми увійшов фільм студії inQ «Закохані у Київ», який складається з 8 короткометражних фільмів, номінант чисельних міжнародних конкурсів та кінофестивалів, зокрема Канського та Берлінського. Посольством також було опрацьовано, спільно з Укртелефільмом, демонстрування 4 фільмів, які було титровано чорногорською мовою: «Бонді», «Приходьте у сни», «Присвячено П.Тичині» та «Сини перемоги». Посольством також опрацьовано питання та досягнуто попередніх домовленостей щодо проведення днів українського кіно з Општінами Будва, Херцег-Нові у період липень-серпень ц.р.

23 червня ц.р. Посол виступила у ранковому ефірі телеканалу RTCG, під час якого поінформувала глядачів про історичні аспекти українського державотворення та історичне значення 15-ї річниці Конституції України.

29 червня ц.р. за сприяння Посольства, Київської міської державної адміністрації та Општіни Будва, відбувся міжнародний дитячій музичний фестиваль «Будванська дуга 2011», у якому взяли участь більше 30 молодих виконавців та ансамблів.

За сприяння Посольства, у період з 27 червня по 7 липня ц.р. в Чорногорії перебувала група дітей з київської гімназії імені Тараса Шевченка №109 на оздоровленні в дитячому будинку «Младост», м.Бієла, Чорногорія. 30 червня ц.р. Посол О.Слюсаренко провела відкритий урок для дітей «Конституція України», що викликало значний інтерес у дитячої аудиторії.

З метою забезпечення національно-культурних потреб та підтримки діалогу з представниками закордонного українства, Посольством, протягом звітного періоду, забезпечувалася участь громадян України, які проживають в Чорногорії, у культурно-гуманітарних заходах, що проводилися за ініціативи та сприяння Посольства. До таких відносяться Тижні української моди в Чорногорії, Тижні українського художнього мистецтва в Чорногорії, заходи присвячені видатним та пам‘ятним історичним датам України, українським державним святам тощо.

Посольством на постійній основі здійснюються заходи з метою популяризації української історико-культурної спадщини у світі. У квітні ц.р. у м.Подгориця було встановлено пам‘ятник Тарасу Шевченку, протягом цього року було проведено 4 міжнародних пленери за участю художників України, 5 окремих виставок українських художників у різних містах Чорногорії, 3 концерти українських співаків та музикантів, 6 лекцій Посла О.Слюсаренко щодо України.