Щороку 22 січня українці всього світу відзначають День Соборності та Свободи України, віддаючи данину пам`яті багаторічній боротьбі українського народу за свободу та об`єднання своїх земель в межах однієї держави.
У січні 1918 року було створено Українську Народну Республіку (УНР), а у жовтні 1918 року, на територіях колишньої Австро-Угорської імперії – Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР). У грудні 1918 року лідери УНР та ЗУНР у м. Фастові підписали предвступний договір про наміри об'єднати населення і території обох утворень в одній державі. 22 січня 1919 року цей договір, який отримав назву „Акт Злуки”, був офіційно оголошений на Софійській Площі у Києві.
Об`єднання УНР та ЗУНР у 1919 році виявилося певною мірою декларативним і невдовзі Україну знову було роз`єднано. Проте таке об`єднання стало моделлю цивілізованого демократичного збирання територій в єдиній суверенній державі, яке базувалось на принципах історичного самоусвідомлення спільності, ідеалах свободи і незалежності, добровільного волевиявлення, опори на власні політичні і матеріальні ресурси.
Громадянська акція 1919 року залишила глибинний слід в історичній пам`яті українського народу, свідченням чого стало перше офіційне святкування свята Соборності у січні 1939 року у Карпатській Україні. У січні 1990 року, в день 71-річчя Злуки УРН та ЗУНР, близько трьох мільйонів українців, узявшись за руки, об`єднали „живим ланцюгом” Київ і Львів.
Сьогодні, відзначаючи на національному рівні День Соборності та Свободи, народ України демонструє прихильність ідеї єдності у боротьбі за соборність, свободу та незалежність своєї країни.