Згідно з інформацією Управління статистики Чорногорії, загальній зовнішній товарообіг країни у 2022 р. склав 4,24 млрд. євро (+44% у порівнянні з 2021 р.), у тому числі: експорт - 700,2 млн. євро (+60,2%), імпорт – 3,54 млрд. євро (+41,6%).
Головними статтями експорту були кольорові метали (24,5%), електрика (24,3%), дерево (6,2%), металовмісні руди та металобрухт (6%), лікарські та фармацевтичні продукти (4,7%), нафта, нафтопродукти та супутні матеріали (4%), м'ясо та м'ясні напівфабрикати (3,7%); імпорту – машини та транспортне обладнання (20%), мінеральні паливно-мастильні матеріали (18%), продукція з матеріалів (вироби з кольорових металів, з неметалевих мінералів, металу, заліза, сталі, паперу, картону, з паперової маси) (17%), різноманітні готові вироби (одяг, взуття, меблі та швидко монтовані споруди) (12%), нафта, нафтопродукти та супутні матеріали (11,2%), хімічні продукти та сирі матеріали (9,8%), транспортне обладнання (6,4%).
Найбільшими зовнішньоторговельними партнерами Чорногорії по експорту були: Сербія (21,3%), Швейцарія (15,4%), Боснія та Герцеговина (12,9%).
Основні зовнішньоторговельні партнери (2022 р.) по імпорту – Сербія (17,36%), КНР (9,33%), Греція (8,34%).
Зовнішня торгівля була найактивнішою з країнами CEFTA та Європейським Союзом.
Основні галузі економіки: промисловість (21,2% ВВП), сільське господарство (8,3 %), сфера послуг, включаючи туризм (70,5 %).
Розвиток сфери енергетики є одним з пріоритетних галузей. Приділяється значна увага розвитку відновлювальних джерел енергії та інфраструктурним проєктам.
Стан та перспективи співробітництва України з Чорногорією у галузях агропромислового комплексу та сфері продовольчої безпеки
Згідно з інформацією Управління статистики Чорногорії, загальний зовнішній товарообіг країни у 2023 р. склав 4,48 млрд. євро (+5,9% у порівнянні з 2022 р.), у тому числі: експорт - 674,2 млн. євро (-3,7%), імпорт – 3,81 млрд. євро (+7,8%).
Головними статтями експорту були мінеральне паливо, мастила та супутні матеріали (244,9 млн. євро), в імпорті переважали машини і транспортне обладнання (885 млн. євро).
Найбільшими зовнішньоторговельними партнерами Чорногорії по експорту були: Сербія (190 млн. євро), Боснія і Герцеговина (75 млн. євро), Словенія (73 млн. євро).
Основні зовнішньоторговельні партнери (2023 р.) по імпорту: Сербія (661 млн. євро), КНР (424 млн. євро), Німеччина (368 млн. євро).
Зовнішня торгівля була найактивнішою з країнами CEFTA та Європейським Союзом.
При цьому в контексті співробітництва України і Чорногорії у галузі агропромислового комплексу слід враховувати, що сільське господарство займає 6,7% в загальній структурі ВВП цієї країни. Основні галузі економіки: сфера послуг, зокрема туризм (70,5 % ВВП), та промисловість (21,2% ВВП).
Сьогодні сільське господарство Чорногорії сфокусоване на виробництві городини (огірки, томати, перець) і вирощуванні плодових культур (яблука, сливи, цитрусові, маслини). Велика частина господарств при цьому існують як сімейні ферми.
Окремою галуззю можна вважати виноробство, особливо розвинене в центральних і приморських районах Чорногорії. Крім цього, далеко за межами країни цінується якість чорногорського тютюну, який вирощується також у промислових масштабах.
Україна протягом 2023 року експортувала до Чорногорії таку сільськогосподарську продукцію:
м'ясо та їстивні субпродукти птиці – 4 млн. дол. США
інші горіхи - 1 млн. дол. США
кондитерські вироби - 667 тис. дол. США
шоколад - 646 тис. дол. США
олія соняшникова - 312 тис. дол. США
Виходячи з того, що між Україною та Чорногорією діє Угода про вільну торгівлю (набула чинності 1 січня 2013 року), можна спрогнозувати, що зазначені напрямки експорту можуть зайняти свою нішу в загальному імпорті продуктів в Чорногорію.
Окремо слід відзначити ситуацію із зерновими - Чорногорія через низку причин (кліматичні умови тощо) не може виробляти збіжжя у значних обсягах, тому імпорт круп, борошна та продуктів з нього буде залишатись достатньо важливою частиною загального обсягу імпорту. Чорногорія також імпортує велику кількість молочних продуктів, картоплі, цибулі, часнику.
Загалом імпорт продовольства в Чорногорію складає щороку близько 600-700 млн. євро. При цьому більшість продуктів харчування імпортується із сусідніх країн.
Наразі уряд Чорногорії проводить перепис сільськогосподарського сектору (за методологією ЄС), метою якого є збір структурних даних про площу сільськогосподарських угідь, чисельність худоби тощо. Перепис дасть реалістичну картину стану сільського господарства Чорногорії, а також дані про структуру сільського господарства та агрохолдингів, на основі яких будуть у подальшому ухвалені рішення щодо стратегії розвитку.