Франко – поет, автор 10 книг, до складу яких увійшло понад півтисячі окремих творів, близько півсотні творів складають поеми. Прозова творчість Франка налічує 10 творів великих прозових жанрів - повістей та романів і 18 збірок малої прози. Драматургія Франка збагатила українську літературу зразками історичної, психологічної драми, соціальної комедії, неоромантично-фантасмагоричної драматичної поеми-казки, філософського діалогу, одноактної п'єси.
Письменник переклав українською мовою близько 200 авторів із 14 мов та 37 національних літератур, у т. ч. зразки вавилонської, єгипетської, староіндійської, староарабської словесності, античного письменства, ліричної та епічної поезії народів світу, твори класиків зарубіжжя.
Франко – вчений, автор численних наукових праць з історії та теорії літератури, літературної критики, фольклористики, етнології, мовознавства, автор ґрунтовних мистецтвознавчих студій із теорії та історії українського і світового театру. Франкові належать і кількадесят економічних, соціологічних та історичних праць. Важливе культурологічне значення мають його релігієзнавчі дослідження.
І.Франко був номінований на здобуття Нобелівської премії з літератури у 1916 році, але смерть письменника завадила цій історичній події.
На його честь 1962-го року місто Станіслав було перейменовано в Івано-Франківськ (обласний центр), а також селище міського типу Янів було перейменовано в Івано-Франкове. Також на вшанування Івана Франка названо вулиці у багатьох містах України, Росії, Казахстану й Канади. Одна з вулиць м.Бєльц (Республіка Молодова) носить його ім’я. Ім'ям І.Франка названий Львівський університет, Київський драматичний театр, багато установ освіти, науки, культури в Україні та за кордоном. На його честь названо астероїд 2428 Каменяр.
2016 рік в Україні проголошено роком вшанування пам'яті Івана Франка (Указ Президента України № 687/2015 "Про вшанування пам'яті Івана Франка у зв'язку з 160-річницею від дня народження та 100-річчям від дня смерті Івана Франка).